Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bardzo groźny i agresywny. Jak wykryć raka jąder? Czas na kompleksowy przegląd organizmu

OPRAC.:
Marek Długopolski
Marek Długopolski
O ile dla młodych panów zagrożeniem jest przede wszystkim rak jądra, o tyle dla starszych znacznie groźniejszy jest rak prostaty, płuc i jelita grubego
O ile dla młodych panów zagrożeniem jest przede wszystkim rak jądra, o tyle dla starszych znacznie groźniejszy jest rak prostaty, płuc i jelita grubego 123rf
Z danych gromadzonych w Krajowym Rejestrze Nowotworów wynika, że w 2020 r. na raka jądra zachorowało 1170 Polaków. Wśród wszystkich mężczyzn, którzy mierzą się z nowotworami złośliwymi, ten typ choroby stanowi około 1-2 proc. Jednak wśród młodych dorosłych - w wieku 20-44 lata - to właśnie nowotwór jądra jest tym najczęściej występującym.

Męska rzecz dbać o zdrowie

Należy on do tych agresywnych - szybko się rozwija i może skutkować pojawieniem się przerzutów w węzłach chłonnych czy innych narządach. Wcześnie wykryty jest jednak w pełni wyleczalny. Do objawów, które powinny skłonić do wizyty w gabinecie lekarza, należą m.in. obrzęk jądra, pojawienie się guza, ból.

Kluczem do szybkiego rozpoznania niepokojących zmian jest regularna samokontrola. Każdy mężczyzna raz w miesiącu powinien sam zbadać swoje jądra. Najlepiej zrobić to po ciepłym prysznicu czy kąpieli, kiedy moszna i mięśnie podtrzymujące jądra są rozluźnione. Każde z jąder należy zbadać, obracając je delikatnie między kciukami a pozostałymi palcami. Organ powinien być gładki, pozbawiony guzków, zaś samobadanie nie może wiązać się z dyskomfortem czy bólem.

Wyczulone na wszelkie zmiany powinny być także kobiety. Doświadczenie lekarzy pokazuje, że w wielu przypadkach to właśnie one pierwsze zauważają niepokojące objawy u swoich partnerów i skłaniają ich do konsultacji ze specjalistą.

O ile dla młodych panów zagrożeniem jest przede wszystkim rak jądra, o tyle dla starszych znacznie groźniejszy jest rak prostaty, płuc i jelita grubego. W 2020 r. nowotwory złośliwe rozpoznano u ponad 72 tys. Polaków. Największej grupie z nich przyszło się zmierzyć właśnie z chorobą prostaty, płuc lub jelita grubego.

Nowotworom, które spotykają mężczyzn na całym świecie - także Polaków, przynajmniej w 1/3 przypadków można zapobiec, zmieniając styl życia i codzienne nawyki. Klucz do zdrowia leży m.in. na talerzu. Pełnowartościowe i smaczne posiłki przygotujesz z pomocą bezpłatnych, gotowych jadłospisów od NFZ, opartych na diecie DASH. Znajdziesz je w serwisie diety.nfz.gov.pl. Wstań z kanapy i wypoczywaj aktywnie - ruch to lekarstwo, którego nie zastąpi żadna tabletka. Dbaj o sen, rzuć palenie, ogranicz alkohol.

Jakie badania wykonać?

Pamiętaj, że regularnych przeglądów wymaga nie tylko twój samochód, ale przede wszystkim twój organizm. Jeśli skończyłeś już 40 lat, wykonasz go w ramach programu Profilaktyka 40 Plus. Żeby skorzystać z darmowych badań, wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta i wypełnić kwestionariusz, zawierający pytania dotyczące m.in. stylu życia i zdiagnozowanych już chorób. Na podstawie udzielonych odpowiedzi system dobierze pakiet badań do wykonania i wygeneruje e-skierowanie. W skład pakietu diagnostycznego dla mężczyzn wchodzi m.in. badanie poziomu PSA, morfologia krwi, badanie cholesterolu oraz test na krew utajoną w kale.

Z myślą o mężczyznach Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje również program profilaktyki chorób układu krążenia oraz nowotworów jelita grubego. Nie wiesz, z jakich badań w twoim wieku powinieneś skorzystać?

W ich planowaniu pomoże ci portal Narodowego Funduszu Zdrowia - Akademia NFZ. Znajdziesz tam praktyczny kalendarz badań profilaktycznych. Wystarczy wejść na stronę internetową akademia.nfz.gov.pl wybrać płeć, wpisać wiek, a system wygeneruje spis zalecanych i rekomendowanych badań oraz wizyt lekarskich, które pomogą nie przegapić rozwijającej się choroby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bardzo groźny i agresywny. Jak wykryć raka jąder? Czas na kompleksowy przegląd organizmu - Dziennik Polski

Wróć na szczawnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto